Ślub par LGBT w Polsce

Czy są w ogóle możliwe śluby LGBT w Polsce? Czy istnieje jakiś sposób na stworzenie rodziny dla związków jednopłciowych? Sprawdziliśmy to w bieżącym miesiącu, kiedy to 16 listopada świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszym kraju temat par homoseksualnych wciąż dzieli i prowadzi do wzburzonych rozmów. Dlatego tym bardziej marki LGBT friendly, powinny głośno mówić o problemach wspomnianej grupy społecznej, żeby ją wspierać. Miłość jest uczuciem tak pozytywnym, że nie zasługuje na to, żeby być determinowana poprzez wiek, narodowość czy orientację seksualną. Mamy pomysł jak zaaranżować pełnowartościowy ślub parom LGBT, pomimo faktu, że że Pary homoseksualne w Polsce nie mogą formalnie zostać małżeństwem.

Ślub humanistyczny dla par LGBT

Ceremonia humanistyczna może jest niereligijna i nie ma mocy prawnej, natomiast szczerze uważamy, że jest równie wartościowa jak tradycyjne zaślubiny w Kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ślub symboliczny może wziąć każdy — bez względu na wyznanie, orientację, czy poglądy polityczne. A to w głównej mierze dlatego, że humanistyczną ceremonię nie ograniczają żadne schematy. Jej atutami jest indywidualny scenariusz, spersonalizowana przysięga małżeńska i emocjonalna oprawa. Więcej szczegółów znaleźć można w poprzednim wpisie na Happy’ blogu.

Usługodawcy LGBT friendly

Cieszy nas to, że w branży ślubnej idziemy z duchem czasu. Kto, jak nie my powinien kibicować miłości, która może być różnokolorowa. Dzięki otwartości i zaangażowaniu wielu usługodawców, społeczeństwo oswaja się z tematem, uczy się tolerancji i akceptacji, dzięki czemu planowanie ślubu i wesela przez pary LGBT jest przepełnione radością. Pionierami nurtu byli mistrze ceremonii humanistycznych, a w tym m.in. Celebrant Ślubny Maciej Głos, który regularnie prowadzi pary homoseksualne na ślubny kobierzec.

Moda ślubna LGBT

Wybór garderoby na ślub też może odbyć się w przyjaznych i komfortowych warunkach. Znaleźliśmy artykuł blogowym, który poleca miejsca, gdzie bez problemu i zgodnie z wizją Pary Młodej homoseksualnej, można wybrać lub uszyć suknie lub garnitury ślubne. Zauważyliśmy, że kreacje par jednopłciowych wyróżniają się wyjątkową spójnością stylu. Żaden detal nie jest użyty bez powodu i świetnie współgra z dodatkami drugiej połówki.

Kwestie prawne

W polskim Kodeksie cywilnym brak jest wśród tzw. „umów nazwanych” umowy kontraktu partnerskiego, ale należy pamiętać, że prawo dopuszcza zawieranie tzw. „umów nienazwanych” i mamy tu na myśli umowę partnerską. I tak, mimo że nie ma instytucji klasycznego związku partnerskiego, to prawo jednak pozwala na stworzenie nietypowego związku, z określonymi prawami i obowiązkami.

Wspomniana umowa reguluje prawnie związki partnerskie, a konkretnie ustala kwestie:

-opieki nad partnerem i współdziałanie

-przyjęcie nazwiska

-obowiązek alimentacyjny, gdyby umowa została wypowiedziana lub rozwiązana z winy jednego z partnerów

-czas obowiązywania umowy- może być zawarta na czas nieokreślony.

Dodatkowe pełnomocnictwa, rozszerzają prawa i obowiązki pomiędzy stronami i umożliwią, np:

-pozyskiwanie informacji o stanie zdrowia i odwiedziny w szpitalu

-dostęp do rachunku bankowego

-kupno i sprzedaż rzeczy materialnych

-załatwianie spraw urzędowych w imieniu partnera.

Umowę partnerską trzeba uzupełnić testamentami, aby partnerzy mogli dziedziczyć po sobie majątek, w przypadku sytuacji losowych.

Co ciekawe umowę partnerską nie muszą zawrzeć jedynie dwie osoby. Zobowiązania i ustalenia kształtuja strony dowolnie. Partnerzy mogą określić warunki, jej wypowiedzenia lub rozwiązania. Tym sposobem chroni zainteresowanych przed kosztownymi i czasochłonnymi rozprawami sądowymi.

Umowę można zawrzeć w kancelarii notarialnej lub poza, ale koniecznie w obecności notariusza. Tym sposobem, jest szansa na zorganizowanie uroczystego ślubu dla par lgbt, w Polsce, a nawet w plenerze. W dodatku uzupełniony będzie o formalności, więc symboliczne małżeństwo bedzie miało podstawe prawną.

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email