Jak zaplanować scenariusz ślubu i wesela?

Każdy ślub potrzebuje indywidualnego scenariusza. Jako narzeczeni, prawdopodobnie musicie stworzyć harmonogram przygotowań i przyjęcia po raz pierwszy w życiu. Nic dziwnego, że brakuje Wam wiedzy i doświadczenia, żeby ocenić ile czasu potrzebujecie na makijaż, ile na sesję zdjęciową ze świadkiem, a ile na ubranie sukni. Zastanawiacie się czy tort podać tuż po obiedzie, czy może po pierwszej kolacji i w jakich godzinach powinna działać fotobudka. Jak zatem zaplanować scenariusz ślubu i wesela?

Pierwszy krok do dobrego scenariuszu ślubu i wesela.

Najważniejszym elementem jest ustalenie godziny ślubu i to ją wpiszecie do swojego planu jako pierwszą. Od niej zależy cała reszta. Następnie porozmawiajcie z podwykonawcami i zapytajcie ich otwarcie o rady, np. ile czasu potrzebują na wykonanie usługi i jakie godziny działania polecają? Dzięki temu będziecie wiedzieli, czego się po nich spodziewać i ustalicie w harmonogramie odpowiednią ilość czasu. Polecamy, dodawać, tzw. ,,zapas czasowy”. Dzięki dodatkowym minutom pomiędzy, unikniecie stresu z szalenie goniącym czasem, a przygotowania będą zdecydowanie bardziej spokojne. Presja czasowa przed ślubem na pewno Wam nie pomoże. Niezwykle istotna jest również rozmowa z managerem sali weselnej o godzinach wydawania posiłków, ponieważ w dużej mierze, zależy od nich scenariusz oprawy muzycznej czy atrakcji weselnych. Zwróćcie też szczególną uwagę na czas dojazdu na miejsce ceremonii, a następnie na salę weselną. Pamiętajcie o tym planując punkty uroczystości ślubno-weselnej.

Przykładowe przedziały czasowe dla niektórych punktów scenariusza:

 • Fryzura Panny Młodej: 1h- 1,5h
 • Makijaż ślubny: 1h 15min
 • Zakładanie sukni/garnituru + sesja ze świadkami: 1h
 • Błogosławieństwo/spotkanie z rodzicami: 30 min
 • Ceremonia w Kościele: 1h
 • Ceremonia w USC: 20 min
 • Obiad: 1h
 • Pierwszy blok muzyczny: 45min
 • Wydanie tortu: 30 min
 • Oczepiny: 30 min
 • Fotobudka: 3-4h
 • Sesja zdjęciowa z zimnymi ogniami: 20min

Scenariusz ślubu i wesela- co dalej?

Czas pracy usługodawców ustalony? Godziny posiłków uzgodnione? Przejdźmy do konkretów i stwórzmy przykładowy harmonogram przygotowań!  Załóżmy, że ślub odbędzie się o 15:00, a kościół i lokal weselny oddalone są od siebie o 15min. Gości będzie ok. 100 (ilość ma wpływ na czas przeznaczony na życzenia).

8:00 Pobudka i śniadanie

9:00 Rozpoczęcie przygotowań, np w formie relaksującej kąpieli

9:30 Fryzura Panny Młodej

11:00 Makijaż Panny Młodej

12:30 Kawa lub prosecco w gronie przyjaciół

13.00 Zakładanie sukni ślubnej/ garnituru + sesja zdjęciowa

14:00 Błogosławieństwo/spotkanie z rodziną

14.30 Wyjazd

14:50 Wasz ,,first look”

15:00 Ślub

16:15 Przyjazd na sale i toast

16:45 Życzenia

17:15 Obiad

18:15 Pierwszy taniec

19:00 Tort

20:00 Start fotobudki

21:00 Pokaz barmański

22:00 Pierwsza kolacja

23:00 Zimne ognie

24:00 Oczepiny

1:00 Druga kolacja

od 1:30 Zabawa do białego rana

Dopracowany plan przygotowań i przyjęcia to must have dla przyszłych Par Młodych. Harmonogram dopina wesele na ostatni guzik i da poczucie przyjemnej kontroli, która pomoże Wam w tak bardzo emocjonującym dniu.  Gotowy scenariusz dnia ślubu najlepiej przekazać wszystkim podwykonawcom, rodzicom i świadkom. Jeżeli chcecie, aby także Wasi goście mieli do niego dostęp to stwórzcie wersję skróconą i dodajcie ją do naszej aplikacji Happywed– dzięki temu plan ślubu i wesela będzie dostępny na smartfonach dla każdego i w dowolnym miejscu, tuż pod ręką. Wujek nie spóźni się na tort, kuzynka nie przegapi zimnych ogni a rodzice zagadani na tarasie nie ominą ciepłej kolacji. Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

Na koniec dobra rada od Happywed

Wszystko, co jest możliwe do zrobienia wcześniej, zróbcie w przeddzień ślubu, a wszystkie zadania, które bezpośrednio Was nie dotyczą rozdzielcie między osoby zaangażowane do pomocy. Powodzenia!

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email