Rola Świadków na weselu

Jaka jest rola świadków na weselu? Nie kto inny jak specjalistka ślubna i blogerka Dominika z Mówię o Ślubie, pomoże nam szczegółowo rozpracować nowy temat na naszym blogu. Świadkowie są nadzwyczajnymi gośćmi, którzy bardzo blisko towarzyszą Nowożeńcom zarówno w trakcie przygotowań, jak i podczas finałowego dnia. Kto może nim zostać, jakie mają zadania i w jaki sposób zaprosić ich na ślub? Takie pytania zadaliśmy Dominice. Jej wyczerpujące odpowiedzi na pewno rozwieją wszelkie Wasze wątpliwości.

Happywed: Zacznijmy od tego kto może być naszym świadkiem na ślubie?

Dominika z MOŚ: ,,Świadkiem zarówno na ślubie cywilnym, czy konkordatowym może być wyłącznie osoba pełnoletnia, posiadająca ważny dokument tożsamości. Nie ma znaczenia tu płeć, stan cywilny, czy wyznawane wartości. Ważne jest natomiast to, że świadek musi przynajmniej rozumieć język polski. Jeśli jest to obcokrajowiec, który kompletnie nie rozumie języka polskiego, podczas ceremonii cywilnej konieczna będzie obecność tłumacza (w przypadku ślubu kościelnego wystarczy, żeby tłumacz obecny był podczas podpisywania dokumentów, ale w praktyce wiem, że księża często przymykają na to oko). Aby warunek rozumienia języka mógł być spełniony, świadkiem nie może być też osoba jednocześnie głucha i niewidoma. Jeśli jest tylko głucha, wystarczy obecność tłumacza języka migowego.

W przypadku ślubu czysto kościelnego, zgodnie z prawem kanonicznym, zasady są bardzo podobne, natomiast nie ma tu wymogu pełnoletniości oraz w zależności od podejścia księdza, może pojawić się wymóg bycia osobą wierzącą. Ale to już są bardzo zawiłe, indywidualne kwestie.”

H: Właściwie jaka jest rola świadków? Jakie mają zadania i obowiązki?

D: ,,To jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście świadków. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stworzyliśmy plannery dla Świadków, które pomagają usystematyzować zadania, które przeważnie się im przydziela. Mówię „przeważnie”, bo ostatecznie wszystko zależy od tego, jakiej pomocy oczekują Państwo Młodzi. Nie każdy Świadek będzie mieć jakiekolwiek obowiązki, dlatego w tym przypadku najważniejsza jest rozmowa z Panem Młodym, czy Panną Młodą, żeby ustalić ich oczekiwania.

Najczęściej można spotkać się z takimi obowiązkami, jak:

1. Pomoc podczas wyboru sukni ślubnej i dodatków (analogicznie garnituru dla Pana Młodego).

2. Pomoc w wyborze usługodawców ślubnych.

3. Organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego.

4. Pomoc w dniu ślubu, czyli full wypas: podczas ubierania się, podczas ceremonii, przy zbieraniu prezentów, a później nawet w kwestii zabawnia gości podczas wesela.”

H: Czy świadkowie są zobowiązani do wygłoszenia przemowy na weselu? 

D: ,,Absolutnie nie. W ogóle narzucanie świadkom obowiązku publicznych przemów jest w moim odczuciu czymś bardzo nie w porządku. Świadkowie muszą się czuć komfortowo. Jeśli czują się na siłach, mają taką ochotę, to jak najbardziej przemowa będzie świetnym prezentem dla Młodej Pary. Ale nigdy nie traktujmy tego, jako przymusu.”

H: Podpowiedz nam kiedy i jak zaprosić świadków. Czy powinniśmy im dać upominek?

D: ,,Ja uważam, że im wcześniej tym lepiej. Szczególnie, jeśli chcielibyśmy, żeby Świadkowie angażowali się w nasze przygotowania i byli taką naszą prawą ręką. Im wcześniej będą wiedzieć, jakie zadania zostaną im powierzone, tym łatwiej zorganizują się czasowo. Upominek podczas pytania o zostanie świadkiem, to zawsze miły gest. Jak każdy taki gest nie jest obowiązkiem, a raczej przyjemnym dodatkiem. Nie czujmy się nigdy przymuszeni do miłych gestów. Jeśli nie wypływają z potrzeby serca, to możemy sobie to darować. Natomiast jeśli mowa o podziękowaniu dla świadków już podczas wesela, czyli po całych przygotowaniach, to jeśli angażowaliśmy ich do przygotowań, a oni naprawdę poświęcali nam swój czas i byli na każde nasze zawołanie, to wydaje mi się, że sami czujemy, że powinniśmy ich jakoś za to docenić.”

H: Czy to koniecznie Świadkowie organizują wieczór panieński/kawalerski?

D: ,,Przeważnie tak. Ale nie zawsze. Czasem to ktoś inny z #teambride lub #teamgroom ma smykałkę do organizacji imprez.Cczasem to nawet Panna Młoda czy Pan Młody chcą stworzyć dla siebie wieczór swoich marzeń. Każda z tych opcji jest OK. Kwestia oczekiwań i podejścia.’

raz wiemy już chyba wszystko! Na zakończenie chcielibyśmy szczerze polecić stworzony przez MOŚ Organizer Świadkowej oraz Organizer Świadka w podręcznej wersji PDF. Świadkowie będą mogli zapisać sobie wszystkie zadania i ważne terminy przed Waszym ślubem w jednym miejscu. Polecamy go podarować wraz z zaproszeniem na ślub. Podoba Wam się ten pomysł? Z kolei wszystkim świadkom, chcielibyśmy polecić naszą Happy’grę planszową na wieczór panieński, która rozkręci każde babskie przyjęcie. Zapisz się do naszego newslettera i pobierz grę za darmo.

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email