o co chodzi w ślubie humanistycznym

O co chodzi w ślubie humanistycznym?

Zauważyliście, że ostatnio coraz częściej słyszy się o ślubach humanistycznych? Czy w ogóle wiecie, jaka jest ich idea i dla kogo są najlepsze? Przyznajemy się, że byliśmy bardzo ciekawi tematu i podpytaliśmy o wszystkie szczegóły tego typu uroczystości ekspertki Dominiki z Mówię o Ślubie, która o ceremoniach i przyjęciach weselnych wie wszystko! Poniżej dowiecie się co i jak, gdzie, dla kogo i za ile. A przede wszystkim, o co chodzi w ślubie humanistycznym!

HAPPYWED: Podstawowe pytanie: o co chodzi w ślubie humanistycznym?

Dominika z MOŚ: Ślub humanistyczny, to ślub symboliczny, czyli nie ma on mocy prawnej, ale też dzięki temu nie jest wkładany w żadne schematy i sztywne ramy. Może być w pełni spersonalizowany, odnoszący się do Młodej Pary, do tego co lubią, co ich połączyło i co jest dla nich najważniejsze. Stale rosnąca popularność tego rodzaju ślubów wynika z potrzeby Młodych Par, by ten dzień przeżyć totalnie po swojemu. Oni wiedzą już, że w przypadku wesela wszystkie chwyty są dozwolone i chcieliby, żeby do ślubu też móc tak podchodzić. Jeśli ktoś jest osobą wierzącą, należącą do jakiegoś konkretnego związku wyznaniowego, to przeważnie decyduje się na uroczysty ślub wyznaniowy. A jakie są opcje dla osób niewierzących, lub takich, które nie utożsamiają się z żadną religią? Dla wielu ślub cywilny to po prostu za mało. Zbyt sztywnie, formalnie, bezosobowo. Wtedy takie uzupełnienie w postaci ślubu humanistycznego będzie super opcją.

H: Dla kogo będzie odpowiednia taka uroczystość?

D: Właściwie dla każdego, kto chce ten dzień przeżyć po swojemu. Podczas ślubu humanistycznego można zwrócić uwagę na wszystko to, co dla Młodej Pary jest ważne. Nie ma tu żadnych sztywnych ram, ani nie jest powiedziane, że ślub taki biorą wyłącznie osoby niewierzące. Sama będę miała przyjemność prowadzić ceremonię humanistyczną, która odbędzie się zaraz po ślubie konkordatowym. Jeśli czujecie, że ślub humanistyczny, to coś dla Was, że chcielibyście ten dzień w pełni spersonalizować, to jest to wystarczający argument za tym, żeby zainteresować się tym tematem.

Ślub humanistyczny może wziąć każdy — bez względu na wyznanie, orientację, czy poglądy polityczne. A to w głównej mierze dlatego, że nie ma żadnych schematów, do których trzeba się dopasować. To ślub humanistyczny dopasowuje się do Was.

o co chodzi w ślubie humanistycznym

H: Kto udziela ślubu humanistycznego?

D: Mistrz ceremonii, czyli osoba, która na swoje barki bierze poznanie Młodej Pary, przygotowanie scenariusza skrojonego na miarę i przeprowadzenie tej wyjątkowej ceremonii. Takim celebransem może być właściwie każdy, kto czuje się na siłach. Taka osoba musi jednak wiedzieć, że będzie w stanie przygotować i poprowadzić tę uroczystość na najwyższym poziomie. W związku z tym, że taka ceremonia nie ma mocy prawnej, nie ma też żadnych wymogów formalnych dla osoby, która taką ceremonię ma poprowadzić. Najważniejsze, żeby Państwo Młodzi czuli tę konkretną osobę, wiedzieli, że to właśnie jej chcą powierzyć tę odpowiedzialną rolę. W końcu przy ślubie nie ma żadnych dubli i działa się na żywo. To ogromna odpowiedzialność.

o co chodzi w ślubie humanistycznym

H: Cechy dobrego mistrza ceremonii?

D: Wydaje mi się, że najważniejsze jest to PYKNIĘCIE między Mistrzem Ceremonii a Młodą Parą. Czyli coś, czego nie da się włożyć w żadne ramy i precyzyjnie określić, że Celebrans to powinien być taki i taki. Młodzi muszą po prostu czuć, że to jest TA osoba, a ta osoba musi być pewna, że będzie w stanie stworzyć wyjątkową ceremonię. Więc jeśli miałabym wymienić tu jakąkolwiek cechę, to powiedziałabym, że taka osoba musi mieć gadane i być pewna siebie. Reszta to niuanse, które dla jednych będą miały znaczenie, a dla innych niekoniecznie.

H: Czy składana przysięga różni się od tej tradycyjnej?

D: Tak, w przypadku ślubu humanistycznego przysięgi pisane są przez Państwa Młodych i mogą zawrzeć w nich wszystko, co podpowiada im serducho. Nie ma tu żadnej z góry określonej treści przysięgi. Oczywiście nie każdy czuje się na siłach, żeby napisać coś własnego. Wtedy Mistrz Ceremonii może przygotować dla nich coś specjalnego, co Państwo Młodzi będą po nim powtarzać.

H: Czy taki ślub ma moc prawną?

D: Nie ma, jeśli jest taka możliwość, to małżeństwo można dodatkowo sformalizować w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ale nie każdy chce to robić, no i nie każdy może (na przykład pary jednopłciowe). Ślub humanistyczny można też połączyć ze ślubem cywilnym, ale niestety z mojego doświadczenia wynika, że niewiele urzędników się na to zgadza.

H: Jaki jest scenariusz takiej ceremonii?

D: Nie istnieje jeden ogólny scenariusz ślubu humanistycznego, właśnie dlatego, że może on być w pełni spersonalizowany. Nie trzeba trzymać się żadnych ram, ani odhaczać poszczególnych elementów. Ale przeważnie Młodzi decydują się na coś zbliżonego do ceremonii, jakie znamy z kościołów, czy urzędów. Czyli mamy wejście, przywitanie gości, określenie celu ceremonii, kilka słów o miłości, o małżeństwie i o wartościach humanistycznych. Możemy mieć różne przerywniki (muzyczne, przemowy, czytanie wierszy), możemy wymyślić jakiś rytuał symboliczny, mamy przysięgi, wymienienie się obrączkami, podpisanie certyfikatu symbolicznego. Każdy ten element może, ale nie musi się pojawić. Można dodać też własne. Wszystko to kwestia tego, czego chcą Państwo Młodzi.

o co chodzi w ślubie humanistycznym

H: Czy po ślubie humanistycznym można urządzić wesele?

D: Oczywiście! Wszystko można. To najlepiej opisuje śluby humanistyczne — że nic nie trzeba, a wszystko można.

H: Ostatnie konkretne pytanie- ile kosztuje taka ceremonia?

D: Jeśli chodzi o cenę, to jest to bardzo różne. W zależności od konkretnego celebransa. U mnie na ten i przyszły rok jest to koszt 1000 zł + dojazd.

Jak się Wam podoba taka koncepcja? Już wiecie, o co chodzi w ślubie humanistycznym? Czy właśnie o takiej ceremonii marzyliście? Zainteresowanych tematem odsyłamy również do kanału Dominiki na YouTube. Gdybyście chcieli ślub humanistyczny zorganizować w plenerze, to przypominamy o naszym autorskim HAPPY’artykule na blogu, który pomoże Wam w jego organizacji.

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email