ślub w plenerze

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Sezon ślubów plenerowych rozpoczęty. Jest ciepło i słonecznie, więc z przyjemnością spędzamy czas na świeżym powietrzu. Otoczenie i dźwięki przyrody, błękitne niebo, naturalne światło i zapachy oraz wiatr we włosach, dodają uroczystości wyjątkowego klimatu. Jednak ślub w plenerze jest bardziej wymagający w organizacji. Mimo wszystko, zdecydowanie warto podjąć to wyzwanie. Managerowie sal weselnych czy floryści na pewno Wam pomogą i doradzą w tej sprawie. A teraz przejdźmy do konkretów i zorganizujmy Wasze zaślubiny pod gołym niebem! Od czego należy zacząć przygotowania i jakich błędów unikać?

Zgoda i formalności

Uprzedzamy, że ze zgodą na ślub kościelny w plenerze nie będzie tak łatwo. Co więcej, nie ma żadnych konkretnych wytycznych, które trzeba byłoby spełnić, żeby ślub zorganizować poza murami Świątyni. Kościół ma swoje tradycje oraz obrzędy i należy to uszanować. Możecie ewentualnie rozejrzeć się za kościołem, który na swoim terenie ma specjalnie przygotowane miejsce na uroczystości na łonie natury.

O ślub cywilny w naturze nie musicie się martwić. Wystarczy, że złożycie odpowiedni wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego (nie później niż miesiąc przed zawarciem związku małżeńskiego). Niezbędna będzie dodatkowa opłata w wysokości ok. 1000 zł i sprawy formalne macie z głowy.

ślub w plenerze

Miejsce na ślub plenerowy

Wybór należy do Was! To może być ogród z fontanną, pełen kwiatów, sad pachnący owocami, altana w stylu francuskim, plaża nad jeziorem lub pomost. Ważne, żeby warunki uroczystości nie były ekstremalne. W przeciwnym razie urzędnik może odmówić Wam udzielenia ślubu. Miejcie też na uwadze naszą polską i zmienną pogodę. Awaryjnie przygotujcie plan B. Sprawdzi się mobilne zadaszenie albo namiot, który można szybko rozstawić nawet tuż przed ślubem. Jeżeli dopadnie Was burza i ulewa, to dobrym rozwiązaniem będzie przeniesienie ceremonii do wnętrza obiektu weselnego.

Wynajem mebli i dekoracji na ślub w plenerze

Przygotowaliśmy dla Was checklistę:

  1. Stół – żeby wygodnie złożyć podpisy w dokumentach.
  2. Krzesła – dla urzędnika, dla Pary Młodej i co najmniej kilka miejsc siedzących dla gości.
  3. Godło – w widocznym miejscu.
  4. Alejka – co myślicie o białym lub czerwonym dywanie? Do tego nastrojowe lampiony ze świecami… wszystko da się wypożyczyć na tę okazję!
  5. Ścianka za Parą Młodą – przedyskutujcie tę kwestię ze swoją florystką czy dekoratorem. Ścianka może być, np. naturalna, z drewna i w stylu boho lub romantyczna, udekorowana kwiatami. Jeżeli marzy Wam się ślub w stylu glamour, to metalowy, elegancki stelaż z ozdobną tkaniną pewnie przypadnie Wam do gustu.
  6. Inne dekoracje – zrezygnujcie z lekkich wazonów czy ozdób, które niestety mogą przegrać walkę z wiatrem.
ślub w plenerze

Nagłośnienie i muzyka

Koniecznie zadbajcie o odpowiednią oprawę muzyczną ceremonii. My akurat jesteśmy zwolennikami muzyki na żywo. Zaproście na swój ślub muzyka lub wokalistę z gitarą, smyczkiem czy innym instrumentem, który uświetni ten wyjątkowy moment. Rekomendujemy przygotować również mikrofon. Zdarza się, że w plenerze słabo słychać przemowę urzędnika, a warto, żeby goście przeżywali razem z Wami słowa przysięgi małżeńskiej.

Bezpieczeństwo uroczystości plenerowej

Jeżeli planujecie ślub nad jeziorem czy rzeką, przemyślcie kwestię bezpieczeństwa. Mamy tutaj na myśli dzieci, które mają pełne głowy pomysłów. Pomyślcie o dodatkowych środkach ostrożności. Nie zapomnijcie przygotować preparatów owadobójczych, które uchronią gości przed ukąszeniami.

ślub w plenerze

Zaproszenie gości na ślub w plenerze

Polecamy poinformować gości o ceremonii „pod chmurką”. Przemyślą na spokojnie jakie obuwie założyć, zabiorą okrycie wierzchnie i na wszelki wypadek zaopatrzą się w parasol, który może się przydać podczas zaskakującej, letniej mżawki.

Śluby plenerowe są coraz bardziej popularne wśród Par Młodych. Nic dziwnego! Plener daje możliwość wyjścia z surowych murów Urzędu Stanu Cywilnego. Narzeczeni mogą wybrać ulubione miejsce na ceremonię, dzięki czemu cała uroczystość zyskuje spersonalizowaną oprawę i swobodniejszą formę. Do tego przestrzeń i świeże powietrze. Zachęcamy Was zatem gorąco do przeniesienia ceremonii na zewnątrz. Obiecujemy, że z naszymi weselnymi radami (i atrakcjami weselnymi HAPPYWED) będzie bajecznie!

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email