minimalistyczne wesele

Minimalistyczne wesele – jak je zorganizować?

Po wielu miesiącach oczekiwań, przyszłe Pary Młode i usługodawcy ślubni w końcu doczekali się dobrych wieści! Od 29 maja 2021r., w specyficznych warunkach, pod kontrolą obostrzeń oraz na specjalnych zasadach sanitarnych jest szansa na wesela! Jakie są prognozy na najbliższy sezon ślubny? Spodziewamy się, że 2021 będzie rokiem kameralnych przyjęć. Całe szczęście, że w pobliżu zaręczonych par są Kasia i Ola z Agencji Ślubnej Czary Marry, które podpowiedzą Wam jak zorganizować minimalistyczne wesele!

minimalistyczne wesele
fot. Małe Szare Studio

HAPPYWED: Zacznijmy od tego, czym charakteryzuje się minimalistyczne wesele?

Kasia&Ola: Minimalizm to trend, który coraz częściej pojawia się w organizacji wesel. Kojarzy się z nowoczesnością połączoną z klasyką oraz dobrym smakiem. Najlepiej określa go reguła, że ,,mniej znaczy więcej”. Ważne aby cała koncepcja była spójna, a minimalizm był zauważalny w każdym aspekcie wesela. Ciężko wyobrazić sobie minimalistyczne wesele ze stołami uginającymi się od półmisków z jedzeniem. W takim wypadku, najlepiej postawić tu na jakość, a nie ilość. Podobnie będzie z dekoracjami. Mieszanie wielu form i kolorów nie jest wskazane. Zdecydowanie lepszym wyborem będą stonowane kolory i detale, które podbiją efekt. Warto również wprowadzić minimalizm do samej listy gości i ograniczyć ich liczbę do najbliższych osób. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z licznych atrakcji, czy tradycyjnych weselnych zwyczajów. Również strój pary młodej powinien być dopasowany do całej koncepcji wesela. Warto zdecydować się na stroje, które para wykorzysta, np przy innej okazji.

H: Skoro pojawił się wątek liczby gości na weselu. Przed pandemią narzeczeni często planowali duże wesela i zaprosili, np. 150 gości, a nawet więcej. Aktualnie obowiązuje limit gości na przyjęciu. Zatem jak zmniejszyć listę gości i w jaki sposób poinformować ich o tym?

minimalistyczne wesele
fot. Wojtek Makuła

K&O: Najlepiej szczerze porozmawiać z zaproszonymi gośćmi. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie kontakt osobisty lub telefoniczny, Odradzamy informowanie gości poprzez email lub sms. Jeśli Para jest otwarta na nowoczesne rozwiązania, mogą nagrać krótki filmik. W trakcie nagrania wyjaśnią powody, dlaczego nie każdy będzie mógł wziąć udział w ich weselnej zabawie. Przez pandemię koronawirusa Pary Młode znalazły się w bardzo ciężkiej sytuacji i na wiele rzeczy po prostu nie mają wpływu. Jesteśmy przekonane, że goście to zrozumieją. Ślub i  wesele nie jest jedyną możliwością spotkania. Z gośćmi, którzy byli nieobecni na przyjęciu można umówić się na spotkanie w późniejszym terminie. Polecamy wtedy wspólnie obejrzeć zdjęcia i film z uroczystości.

H: Co z dziećmi? Skoro obowiązują limity gości, może powinny zostać w domu?

K&O: Zarówno w przypadku kameralnych wesel, jak i tych dużych decyzja powinna należeć do Pary Młodej. Temat obecności dzieci na weselach potrafi budzić sporo kontrowersji, a zdania bywają podzielone. Po raz kolejny zachęcamy narzeczonych do szczerej rozmowy z gośćmi i przedstawienia im swojej perspektywy. Bardzo często zdarza się, że sami rodzice nie chcą zabierać swoich pociech na wesele i temat rozwiązuje się sam.

H: Pojawia się jeszcze jeden problem. Młodzi wybrali dwa lata temu wielką salę balową. Jednak w nowych okolicznościach zdecydowali się na kameralne przyjęcie. Czy lokal trzeba koniecznie zmienić? Czy lepiej zaaranżować wybraną wcześniej salę dla mniejszej grupy gości? Co rekomendujecie?

minimalistyczne wesele
fot. Studio Słoń

K&O: Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od rozkładu sali, wnętrza czy mebli jakimi dany lokal dysponuje. Czasami możliwe jest podzielenie sali na mniejsze sektory lub ustawienie ścianki, która zasłoni pustą przestrzeń. Fajnym pomysłem jest przeniesienie wesela do ogrodu i potraktowanie sali balowej jako plan B- na wypadek niekorzystnej pogody. Jeśli budżet pozwala i jest to możliwe logistycznie, warto pomyśleć o zmianie miejsca. Ciężko będzie stworzyć klimat kameralnego przyjęcia w dużej i pustej sali. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, nie warto się załamywać. Należy porozmawiać z wedding plannerem, managerem sali lub florystą. Doświadczone osoby na pewno podpowiedzą coś ciekawego, na co niekoniecznie wpadła Para Młoda. Przy odrobinie dobrej woli uda się znaleźć satysfakcjonujące wyjście z tej sytuacji. Na pewno nie warto upierać się przy żadnej z opcji na siłę. Trzeba przekalkulować oraz rozważyć plusy i minusy każdego rozwiązania.

H: Czy uda nam się przedstawić zalety małych przyjęć weselnych jako podsumowanie?

K&O: Coraz częściej minimalistyczne przyjęcia łączą się bezpośrednio ze stylem, który określamy jako slow wedding. Są to wesela, które płyną swoim własnym rytmem, bez utartych schematów, czy obowiązkowych punktów programu. Początkowo upływają na rozmowach i relaksie w ogrodzie, żeby wieczorową porą zamienić się w tańce do białego rana. Dzięki temu zarówno Pary Młode, jak i goście czują się swobodniej i mniej się stresują. Klimat kameralnego wesela jest bardziej intymny. Świeżo upieczeni małżonkowie mają na wszystko czas. Tym sposobem więcej doświadczają i bardziej przeżywają swój Dzień Ślubu. W dodatku, nie muszą biegać od gościa do gościa w celu odbycia grzecznościowej rozmowy.  I co najważniejsze- są otoczeni wyłącznie bliskimi osobami, z którymi mają świetny kontakt i których wybrali bardzo świadomie.

minimalistyczne wesele
fot. Kasia Wosiak

Niezawodne wedding planner’ki, Kasia i Ola zdecydowanie ,,odczarowały” minimalistyczne wesela. Teraz jesteśmy przekonani, że dzięki mniejszej liczbie gości, intymnej atmosferze i ograniczeniu dekoracji czy atrakcji na weselnym przyjęciu, Pary Młode będą zdecydowanie mniej zestresowane, a obecni goście, będą w pełni skupieni na Nowożeńcach.

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email