fotograf ślubny jak wybrać

Fotograf ślubny: jak wybrać dobrze? [PORADY EKSPERTA]

Z wyborem fotografa na ślub jest trochę tak jak z wyborem przyszłego małżonka – rozum jest ważny, ale musi też „iskrzyć”. Są jednak obszary, o które warto zapytać, zanim wybierzemy, aby uniknąć przyszłych rozczarowań. Na pytanie: Fotograf ślubny – jak wybrać dobrze, odpowiada Pani Fotograf Monika Buńkowska.

5 nieoczywistych pytań, które należy zadać fotografowi ślubnemu

Pytania, które warto zadać fotografowi, zanim wybierzemy ostatecznie osobę, która uwieczni na zdjęciach nasz Wielki Dzień, zdradziła nam Monika Buńkowska – Pani Fotograf. Jest to osoba, która działa w obszarze ślubów już ponad 15 lat. W swoim portfolio ma setki reportaży ślubnych i sesji plenerowych.

Czy moja fotoksiążka lub album będą wykonane w tej samej jakości, co książka pokazowa?

Przychodząc na spotkanie z fotografem ślubnym praktycznie zawsze oglądana jest pokazowa fotoksiążka lub album. Dociekliwa para młoda powinna spytać, czy jeśli zamówi taką pamiątkę, otrzymają ją takiej samej jakości. Dlaczego? Ponieważ wywoływanie zdjęć to temat-rzeka, który często pomijamy.

Sama jestem nie tylko fotografem, ale i fotochemikiem, dlatego zwracam na ten aspekt bardzo dużą uwagę. Od tego, jak wywołane będą nasze zdjęcia zależy finalny odbiór sesji i to, jak będzie się prezentowała. Warto zadać tu dodatkowe pytanie i ustalić, czy zdjęcia wywoływane są w profesjonalnej firmie świadczącej usługi dla zawodowych fotografów.

Sama jakość wywołania także ma znaczenie. Od niej zależy trwałość naszego albumu lub fotoksiążki. Porządnie wykonane materiały po latach nadal będą cieszyły swoim blaskiem. Kiepska jakość może za to spowodować, że po upływie np. 5 lat zdjęcie będzie totalnie zżółknięte lub zrobi się czerwone.

Czy będzie Pan/Pani osobiście wykonywał fotografie na moim weselu?

To bardzo ważne pytanie, które należy zadać na pierwszym spotkaniu. W przypadku, jeśli dowiemy się, że w planach jest wykonanie zlecenia przez innego fotografa, poprośmy o jego autorskie portfolio i umówmy się z tą osobą na omówienie zlecenia. Z wyborem fotografa ślubnego jest bowiem troszkę jak z wyborem małżonka, czy małżonki – musi iskrzyć. Tak naprawdę to właśnie jest klucz do sukcesu. Nawet jeśli jesteśmy zachwyceni portfolio, a nie czujemy „chemii” z naszym fotografem, finalny efekt sesji może nie być zadowalający.

Pamiętajmy, że fotograf jest integralną częścią naszego wesela i często jego rola nie ogranicza się tylko do robienia zdjęć. Moim stałym „trikiem”, kiedy widzę że np. mama pani młodej jest bardzo nerwowa, jest poproszenie o kawę w odpowiednim momencie. Pozwala to zmienić dynamikę sytuacji i oczyścić atmosferę w łagodny sposób. Mama najczęściej, gdy wraca z kawą, ma w sobie dużo mniej czarnych myśli i jest takim wsparciem, na jakie córka zasługuje w jej ważnym dniu. Niestety, ślub to przeogromny stres nie tylko dla pary młodej, ale i dla całej rodziny, dlatego fotograf, który potrafi rozładować atmosferę, jest nieoceniony.

Oczywiście to nie jest tak, że i ja potrafię pracować z każdą parą. Powiem nawet, że zdarzyło mi się odmówić zlecenia, gdy jak na dłoni widziałam, że nie ma między nami porozumienia. Dlatego też każdej parze młodej polecam udanie się na kilka spotkań z potencjalnymi autorami ich ślubnych sesji. Jeśli gdzieś pod skórą czujemy, że to nie jest odpowiednia osoba, warto szukać do skutku, bo właśnie to niewidzialne „coś” najbardziej widać na zdjęciach.

Ile kompletów sprzętu zabiera Pan/Pani na zlecenie?

Warto ustalić poziom zapobiegliwości naszego fotografa, ponieważ brak zdjęć ze ślubu to największa strata dla pary młodej, która już nie powtórzy swojego wesela w razie awarii. Fotograf, który ma duże doświadczenie nie będzie zaskoczony tym pytaniem. Odpowie wtedy, że zabiera ze sobą dwa kompletne zestawy sprzętu fotograficznego. To wbrew pozorom nie jest tak oczywiste i zadanie takiego pytania na spotkaniu pozwoli nam w prosty sposób zweryfikować, czy mamy do czynienia z profesjonalistą.

Co dzieje się z plikami, gdy wraca Pan/Pani z wesela?

Karta, dwa dyski i najlepiej jeszcze zapisanie materiału w odpowiednio zabezpieczonej chmurze to optymalny poziom przechowywania zdjęć, zanim trafią one do obróbki i finalnie do pary młodej.  Upadek dysku to tylko chwila, a odzyskanie danych jest nie tylko kosztowne, ale i nie zawsze możliwe. Jeśli fotograf jest zaskoczony pytaniem, powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza.

Jak postępuje Pan/Pani w sytuacjach nieprzewidzianych?

Zorientowanie fotografa na dobro pary młodej jest bardzo ważnym elementem. Powinno być oczywiste, jednak nie zawsze tak jest. Warto spytać, jak fotograf postępuje, gdy np. zapisane w umowie godziny ulegną przesunięciu i przygotować się na taką ewentualność. Niestety, rzadko, ale jednak zdarzają się sytuacje, gdy któryś z gości wymaga np. hospitalizacji i oczepiny przesuwają się o 1,5-2 godziny. Zwykle fotograf jest na weselu do 1-2 w nocy, więc teoretycznie mógłby zakończyć swoją pracę jeszcze przed tym elementem wesela. Dla pewności obu stron, polecam wpisać taką elastyczność godzinową do umowy. Będzie ona prawdopodobnie wiązała się z dodatkowymi kosztami, jednak warto zadbać o to, abyśmy mieli możliwość przedłużenia godzin pracy fotografa.

Na koniec – rada. Zadawajcie wszystkie, nawet najdziwniejsze i najbardziej wyczerpujące pytania, jakie przyjdą Wam do głowy! Im więcej przekażecie informacji swojemu fotografowi ślubnemu, tym lepszych zdjęć z Waszej uroczystości możecie się spodziewać.

Pani Fotograf Monika Buńkowska, monikabunkowska.pl

Kończąc gościnny artykuł „Fotograf ślubny: jak wybrać dobrze”, chcemy jeszcze przypomnieć atrakcje weselne, które lubią się z obiektywami aparatów. Po moc inspiracji odsyłamy do naszej oferty z zabawami HAPPYWED. Zaciekawieni? Zerknijcie!

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email